-------- 2017 Season --------
Checkout our FaceBook page for our latest races and adventures
https://www.facebook.com/BigWheelRacing/
-------- 2016 Season --------
Jerome Moreau - NMORS 2016 XC Series Champion - CAT1 40-49
Kip Biese - 2016 National Ultra Endurance Series - 2nd place Single Speed Open
Anatoly Zlotnik - NMES Sacramento Rim Roller A (NM) - 1st place on SS (2nd overall)
Joe Myers - NMES Sacramento Rim Roller A (NM) - DNF with 60 miles
Dylan Harp - NMES Sacramento Rim Roller B (NM) - 2nd place
Lenny Goodell - NMES Sacramento Rim Roller B (NM) - 4th place
Dominic Garcia - NMES Zuni Mountains 50 (NM) - 2nd place
Lenny Goodell - NMES Zuni Mountains 50 (NM) - 6th place
Joe Myers - NMES Zuni Mountains 50 (NM) - 17th place
Anatoly Zlotnik - NMES Zuni Mountains 50 (NM) - 19th place on SS
Lenny Goodell - NMES Manzanita Mountain Epic (NM) - 1st place B course (53.5 miles)
Joe Myers - NMES Manzanita Mountain Epic (NM) - 4th place B course (53.5 miles)
Jerome Moreau - 12hrs of Albuquerque (NM) - 1st place Team Coed
Tim Wilcox - 12hrs of Albuquerque (NM) - 1st place Team Coed
Tony Steffan - 12hrs of Albuquerque (NM) - 2nd place Solo Single Speed
Lenny Goodell - 12hrs of Albuquerque (NM) - 2nd place Solo Male 50+
Chris Coon - 12hrs of Albuquerque (NM) - 6th place Duo Male
Paul Greenwood - 12hrs of Albuquerque (NM) - 9th place Solo Single Speed
Charlie Pluto - 12hrs of Albuquerque (NM) - 19th place Team Male
Jerome Moreau - NMORS High Desert Screemer (NM) - 1st place CAT 1 40-49
Dominic Garcia - NMES Double Boundary Trail (NM) - Co-1st place Half DBT
Dylan Harp - NMES Double Boundary Trail (NM) - Co-1st place Half DBT
Lenny Goodell - NMES Double Boundary Trail (NM) - Co-1st place Half DBT
Kip Biese - Rincon Challenge 100 (COSTA RICA) - 2nd place SS Men
Chris Coon - NMORS Signal Peak (NM) - 2nd place CAT 2 40-49
Chris Coon - NMORS Horny Toad Hustle (NM) - 1st place CAT 2 40-49
Jerome Moreau - NMORS Horny Toad Hustle (NM) - 3rd place CAT 1 40-49
Tim Wilcox - NMORS Horny Toad Hustle (NM) - 4th place CAT 1 30-39
Jerome Moreau - NMORS Back To School Special XC (NM) - 1st place CAT 1 40-49
Paul Greenwood - NMES Watermelon Beat Down (NM) - c0-4th place A course (1st SS)
Lenny Goodell - NMES Watermelon Beat Down (NM) - 1st place B course
Joe Myers - NMES Watermelon Beat Down (NM) - co-3rd place B course
Kip Biese - Hampshire 100 (NH) - 3rd place SS Men
Jerome Moreau - Dolores Escalante Days 50 miler (CO) - 3rd place over all
Chris Coon - Dolores Escalante Days 50 miler (CO) - 5th place Men 40-49
Kip Biese - Pierre's Hole 100 (WY) - 5th place SS Men
Malinda Gillispie - NMES Atomic Smasher 200 RR (NM) -2nd place overall
Lenny Goodell - NMES Atomic Smasher 200 RR (NM) - c0-3rd place overall
Kip Biese - Big Bear Grizzly 100 (CA) - 3rd place SS Men
Jerome Moreau - Zia Ride South Boundary BIG ride (NM) - 5th place Men Open
Tim Wilcox - Zia Ride South Boundary BIG ride (NM) - 12th place Men Open
Chris Coon - Zia Ride South Boundary BIG ride (NM) - 31st place Men Open
Kip Biese - Wilderness 101 (PA) - 2nd place SS Men
Kip Biese - High Cascades 100 (OR) - 5th place SS Men
Lenny Goodell - NMES Chama Redneck Epic (NM) - 2nd Place 50 mile Course
Kip Biese - Tatanka 100 (SD) - 2nd place SS Men
Dominic Garcia - NMES Santa Fe Big Friggin Loop (NM) - 3rd Place A Course
Dylan Harp - NMES Santa Fe Big Friggin Loop (NM) - 1st Place B Course
Lenny Goodell - NMES Santa Fe Big Friggin Loop (NM) - 2nd Place B Course
Joe Myers - NMES Santa Fe Big Friggin Loop (NM) - 2nd Place B Course
Chris Coon- 24hrs in the Enchanted Forest (NM) - 4th place COED 5 person
Malinda Gillispie - NMES Mad Cow 180 (NM) - 1st Place
Kip Biese - Bailey Hundo (CO) - 2nd place Single Speed
Jerome Moreau - NMORS Glory Days XC (NM) - 2nd place Cat1 40-49 , 6th overall
Dylan Harp - NMES Pajarito Burnout (NM) - 1st place A course
Lenny Goodell - NMES Pajarito Burnout (NM) - 2nd place A course
Joe Myers - NMES Pajarito Burnout (NM) - 1st place B course
Jerome Moreau - NMORS OSO High XC (NM) - 1st place Cat1 40-49 , 4th overall
Kip Biese - Mohican MTB 100 (OH) - 3rd place Single Speed
Malinda Gillispie - Dirty Kanza 200 (KS) - 4th place 30-39 (10 overall female)
Jerome Moreau - Iron Horse Classic Road Race (CO) - 9th place 35-44
Jerome Moreau - Iron Horse Classic MTB XC (CO) - 7th place 35-44
Elizabeth Harcombe - NMORS Alien Run XC (NM) - 1st place Cat3 40-49
Jerome Moreau - NMORS Alien Run XC (NM) - 4th place Cat1 40-49
Anatoly Zlotnik - 12hrs of Mesa Verde (CO) - 7th Solo single speed
Billy Schaaphok - 12hrs of Mesa Verde (CO) - 10th Solo Gezzer 50+
Kip Biese - Cohutta 100 - 2nd place Single Speed
Jerome Moreau - NMORS La Tierra XC (NM) - 2nd place Cat1 40-49 and 4th overall!!!
Elizabeth Harcombe - NMORS La Tierra XC (NM) - 3rd place Cat3 40-49
Dominic Garcia - NMORS La Tierra XC (NM) - 5th single speed
Anatoly Zlotnik - NMORS La Tierra XC (NM) - 9th single speed
Jerome Moreau - NMORS High Altitude Classic XC (NM) - 2nd place Cat1 40-49
Chris Coon- NMORS High Altitude Classic XC (NM) - 4th place Cat2 40-49
Tim Wilcox - NMORS High Altitude Classic XC (NM) - DNF 30-39 Cat1 after 2 laps
Lenny Goodell - NMES San Yisdro Dirt Century (NM) - 2nd place full course
Malinda Gillispie - NMES San Yisdro Dirt Century (NM) -1st place female full course.
Paul Greenwood - NMES San Yisdro Dirt Century (NM) - 8th place 83 mile course
Joe Myers - NMES San Yisdro Dirt Century (NM) - 15th 83 mile course.
Anatoly Zlotnik - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 2nd Solo SS (7th solo overall)
Jerome Moreau - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 3rd Male Team
Joe Myers - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 3rd Male Duo
Lenny Goodell - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 6th Solo Male 50+
Dominic Garcia - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 8th Male Duo
Chris Coon - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 9th Solo Male
John Thompson - Zia Rides 12hrs in the Wild West (NM) - 48th Solo SS
Jerome Moreau - NMORS Coyote Classic XC (NM) - 3rd place 40-49
Tim Wilcox - NMORS Coyote Classic XC (NM) - 5th place 30-39
Jerome Moreau - AES Sedona BFL (AZ) - co-7th place
Tim Wilcox- AES Sedona BFL (AZ) - co-7th place
Anatoly Zlotnik - AES Sedona BFL (AZ) - 24th place on SS
Billy Schaaphok - AES Sedona BFL (AZ) - 31nd place on 29er plus
John Thompson - AES Sedona BFL (AZ) - 42rd place on SS
Dylan Harp - AES Sedona BFL (AZ) - DNFed due to being sick
Lenny Goodell - AES Sedona BFL (AZ) - DNFed due to flats
Kip Biese - True Grit Epic 100 – 6th place SS Men
John Thompson - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 4th place Half course
Dylan Harp - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) -10th place Half+ course
Joe Myers - - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 39th place Half+ course
Chris Hereford - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 4th place Full course DNF
Lenny Goodell - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 6th place Full course DNF
Billy Schaaphok - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 7th place Full course DNF
Anatoly Zlotnik - NMES ABQ Mix Media BFL (NM) - 11th place Full course DNF
Tim Wilcox - Zia Rides Tommy Knocker 10hr (NM) - 1st place solo single speed (3rd overall)
Jermoe Moreau - Zia Rides Tommy Knocker 10hr (NM) - 4th place solo (5th overall)
Lenny Goodell - Zia Rides Tommy Knocker 10hr (NM) - 1st place solo 50+ (8th overall)
Tim Wilcox - Mt Taylor Quad (NM) - 3rd place solo 30-39
Jermoe Moreau - Mt Taylor Quad (NM) - 13th place solo 40-49
Joe Myers - El Paso Puzzler 50 miler (TX) - 3rd place 50+
Lenny Goodell - El Paso Puzzler 50 miler (TX) - 4th place 50+
Tim Wilcox - El Paso Puzzler 50 miler- (TX) 4th place 30-39
Jermoe Moreau - El Paso Puzzler 50 miler (TX) - DNF (missed turn) 40-49
Dominic Garcia - El Paso Puzzler 50 miler (TX) - DNF
-------- 2015 Season --------
Paul Greenwood - 12hrs of Albuquerque - 2nd place solo single speed open
Tim Wilcox & Jerome Moreau - 12hrs of Albuquerque - 2nd place 3-4 person
Chris Coon - 12hrs of Albuquerque - 5th place mens Duo
Jorge Alarcon - 12hrs of Albuquerque - 6th place solo geared open
Charlie Pluto - 12hrs of Albuquerque - 14th place in 3-4 person
Lenny Goodell - 12Hrs of Mesa Verde (CO) - 1st place Solo 50+
Billy Schaaphok - 12Hrs of Mesa Verde (CO) - 2nd place Solo 50+
Jerome Moreau - 12Hrs of Mesa Verde (CO) - 7th place 4 person open
Chris Coon - NMORS La Tierra Torture (NM) - 6th place Cat2 40-49.
Jerome Moreau - NMORS High Altitude Classic (NM) - 3rd place Cat1 40-49 (5th overall Cat1).
Chris Coon - NMORS High Altitude Classic (NM) - 7th place Cat2 40-49 (7th overall Cat2).
Lenny Goodell - NMES San Ysidro Dirty Century (NM) - 2nd place overall.
Chris Coon - NMORS Coyote Classic (TX) - 8th place Cat2 40-49.
Dylan Harp - AES Sedona BFL (AZ) - 3rd place overall.
Tim Wilcox - AES Sedona BFL (AZ) - 1st place SS (6th overall).
Lenny Goodell - AES Sedona BFL (AZ) - 8th place overall.
Jerome Moreau - AES Sedona BFL (AZ) - 10th place overall.
Dominic Garcia - AES Sedona BFL (AZ) - DNF.
Lenny Goodell - NMES ABQ AT BFL (NM) - 3rd place overall (Full Course).
Billy Schaaphok - NMES ABQ AT BFL (NM) - 4th place overall (Full Course).
Dylan Harp - NMES ABQ AT BFL (NM) - 1st place overall (Half Course).
Lenny Goodell - El Paso Puzzler (TX) - 6th place SS Male 50 miler.
Chris Coon - El Paso Puzzler (TX) - 17th place 40-49 Male 50 miler.
Jerome Moreau - El Paso Puzzler (TX) - DNF (knee injury) 40-49 Male 50 miler.
Chris Coon - 12hrs of Old El Paso (TX) - 1st place Duo Male.
Tim Wilcox - El Paso Puzzler (TX) - 2nd place SS Male 50 miler.
Dylan Harp - El Paso Puzzler (TX) - 2nd place 40-49 Male 50 miler.
Dominic Garcia - El Paso Puzzler (TX) - 5th place SS Male 50 miler.
Lenny Goodell - El Paso Puzzler (TX) - 6th place SS Male 50 miler.
Chris Coon - El Paso Puzzler (TX) - 17th place 40-49 Male 50 miler.
Jerome Moreau - El Paso Puzzler (TX) - DNF (knee injury) 40-49 Male 50 miler.
Lenny Goodell - NMES Redneck FAT Tire Freeze Snow Bike - (NM) - Co-4th place
Billy Schaaphok - NMES Redneck FAT Tire Freeze Snow Bike (NM) - 7th Place
-------- 2014 Season --------
Jerome Moreau & Tim Wilcox - Dawn to Dusk 12 hr race (AZ) - 4th place Quad Team
Kip Biese - Palo Duro Canyon Marathon (TX) - November 2014 - 8th place open men
Dominic Garcia - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2014 - 3rd SS, 5th overall 82 mile course
Lenny Goodell - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2014 - 5th SS, 8th overall 82 mile course
Jerome Moreau - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2014 - 4th overall 41 mile course
Tim Wilcox - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2014 - 4th SS, 8th overall 41 mile course
Chris Coon - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2014 -9th overall 41 mile course
Jerome Moreau -NMORS Road Apple Rally (NM) - September 2014 - 4th Place CAT1 40-49
Tim Wilcox - NMES Mazantia Mountain Epic (NM) - September 2014 - 1st place SS, 3rd overall
Lenny Goodell - NMES Mazantia Mountain Epic (NM) - September 2014 - 2nd place SS, 4th overall
Dylan Harp - NMES Double Boundary Trail (NM) - September 2014 - 2nd place overall
Dominic Garcia - NMES Double Boundary Trail (NM) - September 2014 - 5th place overall
Lenny Goodell - NMES Double Boundary Trail (NM) - September 2014 - DNF SS after 50+ miles
Tim Wilcox - NMORS Horny Toad Hustle (NM) - September 2014 - 1st place SS
Jerome Moreau -NMORS Cedro Horny Toad Hustle (NM) - September 2014 - 2rd Place CAT1 40-49
Tim Wilcox - NMORS Cedro State XC Championships (NM) - August 2014 - 1st place SS
Jerome Moreau -NMORS Cedro State XC Championships (NM) - August 2014 - 3rd Place CAT1 40-49
Lenny Goodell - NMORS Cedro State XC Championships (NM) - August 2014 - 4th place SS
Dylan Harp - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2014 - 1st place overall
Tim Wilcox - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2014 - 1st place SS A-course (2nd overall)
Lenny Goodell - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2014 - 1st place SS B-course (4th overall)
Logan Duginske - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2014 - DNF A Course
Dylan Harp - NMES Chama Redneck Shake-n-Bake Epic (NM) - July 2014 - 1st place overall
Lenny Goodell - NMES Santa Fe BFL (NM) - June 2014 - 1st place SS C-course (2nd overall)
Dominic Garcia - NMES Santa Fe BFL (NM) - June 2014 - DNF C Course
Dylan Harp - NMES Pajarito Burn Out (NM) - June 2014 - 1st place overall
Lenny Goodell - NMES Pajarito Burn Out (NM) - June 2014 -DNF SS A Course with 41 miles
Logan Duginske - NMORS #4 Oak Flats (NM) - May 2014 - 2nd Place CAT1 19-29
Jerome Moreau - NMORS #4 Oak Flats (NM) - May 2014 - 3rd Place CAT1 40-49
Tim Wilcox - NMORS #4 Oak Flats (NM) - May 2014 - 5th Place CAT1 30-39
Lenny Goodell - 12hrs of Mesa Verde (CO) - May 2014 - 11th place Solo Single Speed
Billy Schaaphok - 12hrs of Mesa Verde (CO) - May 2014 - 5th place Solo 50+
Logan Duginske - NMORS #3 La Tierra Tortue (NM) - May 2014 - 1st Place CAT1 19-29
Dominic Garcia - NMORS #3 La Tierra Tortue (NM) - May 2014 - 6th place Single Speed
Tim Wilcox - NMORS #3 La Tierra Tortue (NM) - May 2014 - 8th place Single Speed
Lenny Goodell - NMORS #3 La Tierra Tortue (NM) - May 2014 - 13th place Single Speed
Jerome Moreau - NMORS #2 High Altitude Classic (NM) - April 2014 - 2nd Place CAT1 40-49
Kip Biese - Cohutta 100 (TN) - April 2014 - 12th Open Men
Kip Biese - Ridgeline Rampage (CO) - April 2014 - 3rd Single Speed 50 miles
Dylan Harp - NMES San Ysidro Dirty Century (NM) - April 2014 - 6th overall
Lenny Goodell - NMES San Ysidro Dirty Century (NM) - April 2014 - 8th overall/ 3rd Single Speed
Tim Wilcox - NMES San Ysidro Dirty Century (NM) - April 2014 - 3rd 83 mile course
Tim Wilcox - Zia Rides 12hrs in the Wild West - 1st place solo single speed
Jerome Moreau / Logan Duginske - Zia Rides 12hrs in the Wild West - 1st place duo male
Jerome Moreau - AZES Sedona BFL (AZ) - March 2014 - co-9th overall
Dylan Harp - AZES Sedona BFL (AZ) - March 2014 - co-9th overall
Tim Wilcox - AZES Sedona BFL (AZ) - March 2014 - 15th overall (2nd SS)
Lenny Goodell - AZES Sedona BFL (AZ) - March 2014 - 16th overall (3rd SS)
Lenny Goodell - Mt. Taylor Quadrathlon (NM) - February 2014 - 21st Solo (40-49)
Lenny Goodell - 12 Hours of Old El Paso (TX) - February 2014 - 2nd place solo single speed
Jerome Moreau - 12 Hours of Old El Paso (TX) - February 2014 - 4th place Duo
Lenny Goodell - El Paso Puzzler (TX) - January 2014 - 3rd Place Single Speed
Dylan Harp - El Paso Puzzler (TX) - January 2014 - 4th Place 40-49
Kip Biese - McDowell Meltdown Marathon (AZ) - January 2014 - 3rd Place Open Men
-------- 2013 Season --------
Tim Wilcox - Zia Rides 2013 Series - 3rd Place
Kip Biese - Palo Duro Canyon Marathon (TX) - November 2013 - 12th place Men's Open Full Marathon
Dylan Harp - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 2nd place 81 mile course
Billy Schaaphok - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 3rd place 81 mile course
Dominic Garcia - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 4th place (2nd SS) 81 mile course
Lenny Goodell - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 10th place (2nd SS) 41 mile course
Logan Duginske - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 11th place 41 mile course
Jerome Moreau - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 13th place 41 mile course
Sherry Schaaphok - NMES Zuni Mountain (NM) - October 2013 - 36th place (5th female) 41 mile course
Billy Schaaphok - COES Doloras 100 (CO) - October 2013 - co-7th place over all
Jerome Moreau - Tour of the White Mountains (AZ) - October 2013 - 13th place Men's Open 50 miler
Dylan Harp - NMES Manzanita Mountain Epic (NM) - September 2013 - 1st place Full 77 mile course
Lenny Goodell - NMES Manzanita Mountain Epic (NM) - September 2013 - 2nd place (1st SS) loop 1 40 mile course
Dominic Garcia - NMES Taos Double Boundary (NM) - September 2013 - 3rd Full DBT
Sherry Schaaphok - NMORS #9 High Desert Screamer XC (NM) - September 2013 - 1st Place Cat 2 50-59
Logan Duginske - NMORS #9 High Desert Screamer XC (NM) - September 2013 - 2nd Place Cat 1 19-29
Billy Schaaphok - NMORS #9 High Desert Screamer XC (NM) - September 2013 - 5th Place Single Speed
Jerome Moreau- NMORS #9 High Desert Screamer XC (NM) - September 2013 - 6th Place Cat 1 40-49
Logan Duginske - NMORS #8 Horny Toad Hustle XC (NM) - September 2013 - 2th Place Cat 2 19-29
Jerome Moreau- NMORS #8 Horny Toad Hustle XC (NM) - September 2013 - 4th Place Cat 1 40-49
Jerome Moreau- NMORS #7 Sandia Peak Challenge XC (NM) - August 2013 - 1st Place Cat 2 40-49
Logan Duginske - NMORS #7 Sandia Peak Challenge XC (NM) - August 2013 - 2th Place Cat 2 19-29
Tim Wilcox - NMORS #7 Sandia Peak Challenge XC (NM) - August 2013 - 4th Single Speed
Billy Schaaphok - Gravel World Championship (NE) - August 2013 - 8th Place Single Speed (46th overall)
Logan Duginske - NMORS #6 Signal Peak Challenge (NM) - August 2013 - 1st place 19-29 Cat 2
Tim Wilcox - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2013 - 5th overall (2nd Single Speed) A course
Lenny Goodell - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2013 - 6th overall (3rd single speed) A course
Dominic Garcia - NMES Watermelon Beat Down (NM) - August 2013 - 2nd B course
Bruce Budagher - Leadville Trail 100 MTB (CO) - August 2013 - 87th M5 cat (659 overall)
Jeff Vierling - Leadville Trail 100 MTB (CO) - August 2013 - 350th M4 Cat (878 overall)
Claudia Goodell - Santa Fe Dirty Duathlon (NM) - August 2013 - 5th place Womens' Sprint
Lenny Goodell - Santa Fe Dirty Duathlon (NM) - August 2013 - 3rd place Men's 45+ Full
Dylan Harp - NMES Chama Redneck Epic (NM) - July 2013 - 2nd in Moonshine 100 proof Epic
Billy Schaaphok - NMES Chama Redneck Epic (NM) - July 2013 - 5th in Shake-n-Bake Epic
Lenny Goodell - NMES Chama Redneck Epic (NM) - July 2013 - co-7th (co-1st SS) in Shake-n-Bake Epic
Sherry Schaaphok - NMES Chama Redneck Epic (NM) - July 2013 - 8th in the Baby Geezuz Epic
Dominic Garcia– NMES Chama Redneck Epic (NM) - July 2013 - DNF at 50 of 100 miles
Kip Biese - Keystone Big Mountain Enduro (CO) - July 2013 -49th place Pro Men
Kip Biese - Ascent Cycling Series at Palmer Park - June 2013 -1st Place Single Speed, 4th over all
Rebecca Barfoot - COES Durango Dirty Century (CO) - June 2013 - 3rd place female full course
Kip Biese - Tatanka 100 (SD) - June 2013 - 2nd place Men's Open
Kip Biese - USAC Pro Ultra-Endurance Tour #2 - June 2013 - 4th place Pro Men
Dylan Harp - NMES Santa Fe Big Frigg'en Loop (NM) - June 2013 - 1st place A course
Tim Wilcox - NMES Santa Fe Big Frigg'en Loop (NM) - June 2013 - DNF A course SS (ran out of water)
Lenny Goodell - NMES Santa Fe Big Frigg'en Loop (NM) - June 2013 - DNF A course SS (ran out of water)
Dominic Garcia - NMES Santa Fe Big Frigg'en Loop (NM) - June 2013 - 2nd place 60 mile course
Andrew Carney -Tour Divide Race (Canada to Mexico boarder) - June 2013 - Scratched at 1087 miles due to falling ill.
Rich Capener - 24hr NATs (24 Hours in the Enchanted Forest) (NM) - June 2013 - 19th Championship Solo Male
Tim Wilcox - 24hr NATs (24 Hours in the Enchanted Forest) (NM) - June 2013 - 2nd place Duo Single Speed
Dylan Harp - 24hr NATs (24 Hours in the Enchanted Forest) (NM) - June 2013 - 3rd place Four Person Male
Rebecca Barfoot - COES Salida BFL (CO) - June 2013 - 5th place female (31st overall) for Base loop
Ed Husted - Iron Mountain 100k (VA) - June 2013 - 1st place Clydes (39th place overall)
Dylan Harp - NMES Pajarito Burnout (NM) - May 2013 - Co-1st place A course
Lenny Goodell - NMES Pajarito Burnout (NM) - May 2013 - 3rd place B course (1st SS and 1st non-pro)
Kip Biese - The original Growler (CO) - May 2013 - 16th place Full Men 30-39
Dominic Garcia - The original Growler (CO) - May 2013 - 19th place Full Men SS
Billy Schaaphok - The original Growler (CO) - May 2013 - 23rd place Full Men SS
Paul Cavender - The original Growler (CO) - May 2013 - 69th place Full Men 30-39
Kip Biese - USAC Pro Ultra-Endurance Tour #1 - May 2013 - 5th place Pro Men
Tim Wilcox - Dawn til Dusk (NM) - May 2013 - 1st place Solo Single Speed 0-39 (9 laps)
Billy Schaaphok - Dawn til Dusk (NM) - May 2013 - 1st place Solo Single Speed 40+ (8 laps)
Sherry Schaaphok - Dawn til Dusk (NM) - May 2013 - 6th place Duo Female (7 laps)
Lenny Goodell - 12hrs of Mesa Verde (CO) - May 2013 - 13th place Solo Single Speed (6 laps)
Billy Schaaphok - 12hrs of Mesa Verde (CO) - May 2013 - 30th place Solo Single Speed (4 laps, lots of flats)
Sherry Schaaphok - 12hrs of Mesa Verde (CO) - May 2013 - 18th place 3-4 Female (6 laps)
Ed Husted - The 12 Hours of Lodi Farm (VA) - May 2013 - 1st place two man
Tim Wilcox - NMORS #4 Oak Flats (NM) - May 2013 - 1st place Single Speed
Logan Duginske - NMORS #4 Oak Flats (NM) - May 2013 - 1st place 19-29 Cat 2
Tim Wilcox - NMORS #3 La Terra Torture (NM) - May 2013 - 2nd place Single Speed
Logan Duginske - NMORS #3 La Terra Torture (NM) - May 2013 - 2nd place 19-29 Cat 2
Tim Wilcox - NMORS #2 High Altitude Classic (NM)- April 2013 - 1st place Single Speed
Logan Duginske - NMORS #2 High Altitude Classic (NM) - April 2013 - 1st place 19-29 Cat 2
Steve Reiter - COES Durango Gravel Grinder 160 - April 2013 - 1st place overall on Single Speed
Rich Capener - 12hrs in the Wild West (NM) - April 2013 - 4th Solo Male
Tim Wilcox - NMORS #1 Coyote Classic (TX) - April 2013 - 1st place Single Speed
Logan Duginske - NMORS #1 Coyote Classic (TX) - April 2013 - 3rd place 19-29 Cat 2
Tim Wilcox - San Ysidro Dirt Century (NM) - March 2013 - DNF due to high winds on White Mesa (90 miles of the 98)
Lenny Goodell - San Ysidro Dirt Century (NM) - March 2013 - 2rd 83 miles course
Dominic Garcia - San Ysidro Dirt Century (NM) - March 2013 - 3rd 83 miles course
Paul Cavender - Sooner Stampede (OK) - March 2013 - 4th place Clydes
Ed Husted - The 6 Hours of Cranky Monkey (MD) - March 2013 - 6th place single speed
Dylan Harp - True Grit 50 (UT) - March 2013 - 13th 35+ Male
Dominic Garcia, Dylan Harp & Aaron Johnson - Feburary, 2013 - 24hrs in the Old Pueblo (AZ) - 6th 4-person SS
Tim Wilcox - Mt Taylor Quad (NM) - Feburary, 2013 - 14th 30-39
Lenny Goodell - Mt Taylor Quad (NM) - Feburary, 2013 -26th 40-49 (his first multi-sport race)
Lenny Goodell - El Paso Puzzler 50 (TX) - January, 2013- 4th Single Speed
--- Fall 2012 ---
Kip Biese - 2012 USAC Pro Ultra-Endurance Tour Series - 4th place
Rich Capener - Zia Rides 2012 Series Solo Male Champion
Lyn Alter - 25 hr in Frog Hollow (UT) - November 2012- 1st Place , Solo Single Speed Female
Rich Capener - 12hrs of Old El Paso (TX) - October 2012- 2nd Solo Male
Dominic Garcia - Zuni Mountain 100 (NM) - October 2012 - 2nd SS, 3rd overall
Danny Powers - Zuni Mountain 50 (NM) - October 2012 - 5th overall
Lenny Goodell - Zuni Mountain 50 (NM) - October 2012 - 4th SS, 16th overall
Billy Schaaphok - Zuni Mountain 50 (NM) - October 2012 - 10th SS, 33rd overall